I mitten av november hölls konferensen Mötesplats Profession – Forskning i Lund. Vi filmade våra huvudtalare, Hanna Carlsson, docent och lektor i biblioteks- och informationsvetenskap vid Linnéuniversitetet och Nina Wormbs, professor i teknikhistoria vid Kungliga Tekniska högskolan, KTH. Du kan nu se deras föreläsning via den här sidan.
Lyssna på Nina Wormbs, professor i teknikhistoria på Kungliga Tekniska högskolan, KTH, som har forskat om mediehistoria och digitalisering. Hon pratade bland annat om hur vår förståelse av teknik färgar vårt handlingsutrymme.
Lyssna på Hanna Carlsson, docent och lektor i biblioteks- och informationsvetenskap vid Linnéuniversitetet. Hon pratade om bibliotekens ansvar under politisk oro.
Konferensen Mötesplats Profession – Forskning vill främja kontakt och erfarenhetsutbyte mellan utbildning, forskning och biblioteksverksamhet. Konferensen anordnas i Lund den 14–15 november 2024 och årets tema är ”Uppdrag demokrati – fri information, möten och läsning i en polariserad tid”. Sista anmälningsdag är 13 oktober!
Arrangörer: Svensk biblioteksförening i samarbete med Lunds universitet och Högskolan i Borås.
Studentseminariet som skulle ha hållits i anslutning till konferensen är tyvärr inställt!
I konferensen ingår lunch dag 1 (matig sallad) och lunch dag 2 (wraps), fika båda dagarna, och gemensam middag under kvällen 14 november. All mat som serveras under konferensen är vegetarisk.
Om du har några frågor kring din anmälan, kontakta Maria Bergendal, maria.bergendal@svbib.se
Observera att anmälan är bindande.
Under våren erbjuder vi er medlemmar möjlighet att arrangera en egen visning av den hyllade dokumentärfilmen ”The Librarians”.
På 90-talet, när jag var liten, var en påringning från brevbäraren något av det bästa jag visste. Varje gång han ringde på visste jag att han hade med sig böcker till mig. I regel kom det flera stora väskor med böcker uppdelade i många volymer. Punktskriftsböcker tar betydligt mer plats än tryckta böcker.
Vill du eller ditt bibliotek göra en studieresa? Nu kan du söka Svensk biblioteksförenings resestipendier.
Som medlem i Svensk biblioteksförening kan du söka resestipendium för att delta i IFLA:s eller liknande internationell biblioteksorganisations arbete under 2026. Nu har kansliet fattat beslut om årets resestipendier för internationellt engagemang.
Grattis till vårens resestipendiater för internationellt engagemang!
Svensk biblioteksförening har en stark internationell närvaro genom medlemskap i IFLA och LIBER samt nära samarbete med våra nordiska systerorganisationer. Som medlem har du också möjlighet att engagera dig i internationella sammanhang.
”Välj en organisation som driver frågor som verkligen engagerar dig”
Svensk biblioteksförening har lämnat yttrande på lagrådsremissen ”Kriminalvårdens skolverksamhet för barn och unga”.
Elever på anstalt ska ha rätt till bemannat skolbibliotek och tillgängliga läromedel