Nu har första numret av Biblioteksbladet kommit ut, på papper såväl som digitalt.

Årets första utgåva fokuserar på meröppna bibliotek. De senaste åren har utvecklingen med meröppna bibliotek exploderat. Hur funkar det egentligen? De har pratat med flera bibliotek som nyligen infört meröppet. Biblioteksbladet redovisar även sin enkätundersökning de gjort där de har frågat föreningens medlemmar om just meröppet. Stina Loman har träffat författaren Gunilla Lundgren, som har skrivit ett fyrtiotal böcker. I snart femtio år har hon drivit läs- och skrivfrämjande projekt för barn i Rinkeby.
Pia Shekhter, Svenska musikbiblioteksföreningens ordförande, skriver i en debattartikel att hon tycker att musiken behandlas styvmoderligt i strategin.

På föreningens egna sidor (s 36–42) kan du bland annat läsa om Biblioteksdagarna 2019, projektet Valet är ditt, och om det nya expertnätverket som fokuserar på biblioteksstuderande och nyutexaminerade.

Läs Biblioteksbladet nr 1 som e-tidning (pdf, nytt fönster)

Vad skulle du vilja läsa om i tidningen?
Kontakta chefredaktör Annika Persson på annika.persson@a4.se