Inför Svensk biblioteksförenings årsmöte 20 maj har vi nu publicerat årsmöteshandlingarna.

Handlingarna, inklusive verksamhetsberättelsen, finns nu tillgängliga för nedladdning. Som ett led i vårt miljöarbete kommer vi inte att trycka materialet i år, så skriv ut en egen kopia om du vill ha handlingarna tillgängliga på papper under årsmötet. Samtliga handlingar kommer också att finnas tillgängliga i VoteIT. För att säkerställa god utskriftskvalitet av hela dokumentet, spara ner pdf:en på din egen dator och skriv ut därifrån istället för från webbläsaren.

Till årsmöteshandlingarna Till verksamhetsberättelsen

Anmälan

Årsmötet äger rum digitalt den 20 maj klockan 08.30–13.00. Föranmälan krävs. I år kommer årsmötet bland annat att välja ny ordförande och fem ledamöter till styrelsen.

För att delta i årsmötet behöver du föranmäla dig.
Det är viktigt att du anmäler dig med den e-postadress som finns i föreningens medlemsregister. Om du är osäker på vilken e-postadress du lämnat till föreningen, kan du ange alternativ e-postadress i anmälningsformuläret.
Anmälan sker via denna länk senast 5 maj:

Till anmälan

Läs mer om VoteIT här, öppnas i nytt fönster!