Välkommen Barakat Aldammad, ny ekonomiansvarig för regionförening Väst!

Barakat är mångspråksbibliotekarie på Lidköping Stadsbibliotek han är också kontaktperson för Expertnätverket för bibliotekens arbete med mångspråk och nyanlända.

– Det känns jätteroligt! Jag är väldig glad och ser framemot det nya uppdraget. Jag har blivit vald av valberedningen och tackat JA direkt! Jag älskar att testa och lära mig nya sakar, säger Barakat Aldammad.

Vad hoppas du på att regionföreningen ska göra för och med medlemmarna?
– Jag hoppas på att kunna hjälpa alla medlemmar och bibliotekets anställda i regionen med att ta upp och lyfta fram intressanta och aktuella frågor som behöver ett svar eller lösning. Ordna intressanta föreläsningar och studiebesök med mera.

Vad vill du bidra med?
– Jag kommer att bidra med mina erfarenheter och kunskaper med mångspråk för att stötta föreningens vision och arbete med mångfald, tillgänglighet, mötesplats, läsning och fri åsiktsbildning.