Nu finns ett färskt nummer av Biblioteksbladet att läsa, på papper såväl som digitalt.

I årets näst sista utgåva är temat det digitala samhället och hur biblioteken hjälper till med att få alla invånare delaktiga i ”det nya”. Bland annat har Stina Loman träffat Catharina Ek, bibliotekschef i Upplands Väsby, och pratat drömmar om digital delaktighet. Och i en annan artikel menar Elin Wihlborg, professor i statsvetenskap vid Linköpings universitet, att digital delaktighet kan handla mer om samhällskunskap än om teknik. Dessutom siffror och slutsatser från Internetstiftelsens senaste version av rapporten ”Svenskarna och internet”.

På föreningens egna sidor (s 40–46) kan du bland annat läsa om den kommande erfarenhetskonferensen från ”Mer för fler”, möta ytterligare tre av våra styrelsemedlemmar, och läsa om de utmaningar Cecilia Välijeesiö, utvecklare av skolbiblioteken i Västerås kommun, möter i sitt arbete.

Läs Biblioteksbladet nr 7 som e-tidning (pdf, nytt fönster)

Vad skulle du vilja läsa om i tidningen?
Kontakta chefredaktör Annika Persson på annika.persson@a4.se