Lisa Åström som är kontaktperson för föreningens expertnätverk för skolbibliotek kommer under Biblioteksdagarna att moderera ett panelsamtal där verksamma inom området samtalar om arbetsmetoder för det mångspråkiga skolbiblioteket.

– Det kommer förhoppningsvis bli en intressant och spännande diskussion om det mångspråkiga skolbiblioteket. Vi hoppas att deltagarna kommer att få med sig idéer och tankar om hur man själv kan arbeta och utveckla sin verksamhet, säger Lisa Åström.

Det är inte första gången som expertnätverket för skolbibliotek är med på Biblioteksdagarna. Tidigare har de också haft seminarium som varit lyckade.

– Det betyder mycket för oss i expertnätverket att få vara med och få möjlighet att ta upp skolbibliotek från olika perspektiv, säger Lisa.

Till programmet

Till anmälan