Karin Linder, generalsekreterare på Svensk biblioteksförening, kommer att delta i ett nationellt litteraturpolitiskt toppmöte i Göteborg, fredag den 4 mars.

Huvudarrangörer av det litteraturpolitiska toppmötet är Bokmässan och Västra Götalandsregionen, i samarbete med övriga huvudparter inom Litteraturstaden Göteborg. Syftet med mötet är att sätta igång ett samtal om svensk litteraturpolitik – på nationell, regional och lokal nivå. Det här är en del av Göteborgs startvecka för arbetet som officiellt utnämnd Unesco City of Literature.

Karin Linder kommer att sitta med i ett panelsamtal där litteraturens branschorganisationer lyfter sina viktigaste frågor inom svensk litteraturpolitik ur deras respektive perspektiv. Hon sitter tillsammans med Grethe Rottböll, ordförande Sveriges Författarförbund, Jörgen Gassilewski, vice ordförande Sveriges Författarförbund, Maria Hamrefors, ordförande Svenska Bokhandlareföreningen och Jesper Monthan, ordförande Svenska Förläggareföreningen.

Här är föreningens tre litteraturpolitiska frågor:

1. Hur stöder man litteraturen på bästa sätt för bibliotekens användare?
2. Vad betyder bemannade skolbibliotek för litteraturpolitiken?
3. Framtidens läsare möter litteraturen genom Bokstart. Vad krävs för att det ska bli verklighet för alla?

Programmet kommer också att sändas på Bokmässan Play.

Foto: Anna Diebitsch Antoni