Idag torsdagen den 9 april klockan 12.00 meddelade IFLA att årets World Library and Information Congress 2020 i Dublin 15-21 augusti ställs in. Se längre ner vad som gäller för dig som fått resestipendium för att delta på WLIC i Dublin.

The IFLA Governing Board and Irish National Committee have made the difficult decision to cancel the 2020 World Library and Information Congress (WLIC)…

Här kan du läsa IFLA:s pressmeddelande i sin helhet (nytt fönster)

Och här finns information om föreningens stipendier med anledning av covid-19 och att WLIC 2020 ställts in (nytt fönster).

Från den ljusa sidan

IFLA meddelar även att deras årsmöte (General Assembly) kommer att kommer att organiseras någon gång innan den sista november 2020. Man meddelar också att planeringen för WLIC i Rotterdam 2021 fortskrider samt att WLIC 2022 kommer att förläggas till Dublin istället för Nya Zeeland, som inte kommer att kunna ha sin konferensanläggning klar i tid till dess.

Särskilt meddelande från Christine Mackenzie – IFLA President 2019-2021