Jenny Poncin är utsedd till ny verksamhetschef för Axiells tre bibliotek i Nacka. Biblioteken kommer från januari 2019 att drivas av företaget.

Jenny arbetar kvar på Svensk biblioteksförenings kansli fram till början av oktober. Rekrytering av hennes ersättare kommer påbörjas inom kort.

Jenny har arbetat som utvecklingssekreterare och verksamhetsstrateg på Svensk biblioteksförenings kansli sedan början av 2016. Hon har bland annat projektlett Biblioteksdagarna och föreningens medverkan på Bokmässan, arbetat med folkbiblioteksfrågor och varit föreningens representant i Digidelnätverkets styrgrupp.

– Jag kommer att sakna föreningsarbetet och alla våra medlemmar! Men ser väldigt mycket fram emot att tillsammans med Axiell och medarbetarna i Nacka jobba praktiskt med bibliotek igen, säger Jenny Poncin.

Vi tackar Jenny för den här tiden och önskar henne stort lycka till!