Vårens sista utgåva av Biblioteksbladet är här.

I nr 4 kan du bland annat läsa om ”Vinnare i pandemin”, som enligt artikeln är amerikanska nätjättar som Amazon och Netflix. Du kan också läsa en längre intervju med Axiells VD Joel Sommerfeld.

På våra egna sidor presenterar vi föreningsstyrelsens nya ledamöter, och sammanfattar vår konferens Hållbara samhällen och bibliotek – Live från Malmö som vi höll 27 maj. Vi har också pratat med professor Åsa Wengelin, som deltar i vårt seminarium under Bokmässans ”digitala bildningshubb” i september.

Till hösten kommer Biblioteksbladet i ny tappning, både till utseende och innehåll, och då kommer föreningens egna nyheter inte längre finnas med längst bak i tidningen. Motsvarande innehåll kommer vi istället att publicera här på vår webbplats.

Den tryckta tidningen är på väg ut till brevlådorna, men finns redan nu att läsa som e-tidning på Biblioteksbladet webbplats:
Biblioteksbladet nr 4 2020 som e-tidning (pdf)

Missa inte heller Biblioteksbladets nyhetsbrev, som hade premiär 12 maj. Har du inte fått det, eller vill du tipsa någon annan?
Prenumerera på Biblioteksbladets nyhetsbrev (nytt fönster)