Idag börjar kursen Ledarskap i praktiken som ledds av erfarna Elisabeth Aldstedt. Under kursen kommer deltagarna få möjlighet att utmana och utveckla sitt ledarskap.

Svensk biblioteksförening jobbar för starka bibliotek, och ett starkt och medvetet ledarskap är en nyckelfaktor. Kursen vänder sig till de som är chef eller projektledare med erfarenhet av att leda människor, oavsett bibliotekstyp.

Under fyra heldagar träffas gruppen i föreningens lokaler i Stockholm och kommer få möjlighet att utveckla och utmana sitt ledarskap.
Elisabeth Aldstedt har över 30 års chefserfarenhet från offentlig sektor varav de senaste 15 åren inom folkbibliotek. Kursen utgår ifrån boken Makten och ärligheten – ledarskap i praktiken som utkom hösten 2017 och som Elisabeth skrivit tillsammans med Johanna Hansson.