Välkommen på träff med Expertnätverket för IFLA!

Nätverket är till för alla som är intresserade av eller aktiva i IFLA – The International Federation of Library Associations and Institutions, som är bibliotekens världsorganisation. Vi planerar att ordna träffar före och efter IFLA:s konferenser. Tillsammans delar vi erfarenheter, tipsa varandra om nyheter inom IFLA och sprider kunskapen om IFLA men även praktiska tips om hotell och resor inför konferenserna. Nätverket vill också vara ett forum för alla medlemmar som är intresserade av internationella biblioteksfrågor och kontakter med bibliotek ute i världen. http://www.ifla.org/

Datum: onsdag 31 maj 2017
Plats: Helsingborgs stadsbibliotek, Bollbrogatan 1 (som ligger i stadsparken och nära järnvägsstationen)
Tid: 09.30- 16.00
Lokal: Hörsalen, Helsingborgs stadsbibliotek

Sista anmälningsdagen är 20 maj!

Här kan du läsa hela programmet som pdf, öppnas i nytt fönster!

Deltagande i föreningens expertnätverk är en förmån för enskilda medlemmar. Om du inte sedan tidigare är enskild medlem anmäler du dig enkelt här:
Bli medlem