Ett färskt nummer av Biblioteksbladet går nu att läsa, på papper såväl som digitalt.

Biblioteksbladet nr 3 har temat Norge och lyfter läsningen. Journalisten Stina Loman har träffat nya kultur- och demokratiminister Amanda Lind. De pratar bland annat om biblioteksstrategin. Journalisten Jennie Aquilonius har åkt till Nordnorge och besökt Nasjonalbibliotekets filial för att spana in robotkranar och skannrar.

Vi kan också läsa om en ny studie som visar att starkt målgruppsfokus och förmåga att skapa förtroendefulla relationer kännetecknar barnbibliotekariers kompetens.

På föreningens egna sidor (s 40–46) kan du bland annat läsa om två nya expertnätverk som bildats i föreningen. Du kan också läsa om vilka som är nya jurymedlemmar i Sveriges biblioteks utmärkelser.  Vår studentmedlem Annika Vannerberg berättar varför hon har valt att gå på Biblioteksdagarna 2019 samt läsa om programmet till Biblioteksdagarna.

Läs Biblioteksbladet nr 3 som e-tidning (pdf, nytt fönster)   

Vad skulle du vilja läsa om i tidningen?
Kontakta chefredaktör Annika Persson på annika.persson@a4.se