Den 25 januari anordnade Svensk biblioteksförening en dag om bibliotek och upphovsrätt. Den europeiska upphovsrätten är på väg att förändras. EU-kommissionen presenterade under hösten sitt förslag till nytt direktiv som nu behandlas.

Under eftermiddagen den 25 januari lyfte vi bibliotekens perspektiv på upphovsrätt och diskuterade hur lagar och regler kan underlätta fri tillgång till information och kunskap. I paneldiskussionen medverkade Max Andersson, EU-parlamentariker, Anna Troberg, Wikimedia Sverige, Mikaela Zabrodsky, Svenska förläggareföreningen samt Ulrika Domellöf-Mattsson, EBLIDA.

Vi presenterade också föreningens nya rapport Röster om bibliotek och upphovsrätt – en antologi (pdf), öppnas i nytt fönster.

Missade du vår dag om bibliotek och upphovsrätt? Nu finns alla filmer från dagen på vår Vimeo kanal (öppnas i nytt fönster).