I nya numret av vår medlemstidning presenteras temat ”demokratins räddningstjänst”, om vilken roll biblioteken spelar och bör spela i kris.

Du kan också läsa en intervju med WHO:s bibliotekschef Ian Roberts, följa med till ett barnbibliotek i Japan, och läsa om hur Svensk biblioteksförenings ekonomi står sig stark trots börskrisen tack vare god planering.

På föreningens egna sidor berättar vi denna gång om ett nytt expertnätverk som är på gång, intervjuar vår medlem Barakat Aldammad, och tipsar om att det är hög tid för DIG att anmäla intresse att låna vårt Instagramkonto framöver.

Den tryckta tidningen är på väg ut till brevlådorna, men finns redan nu att läsa som e-tidning på Biblioteksbladet webbplats:
Biblioteksbladet nr 3 2020 som e-tidning (pdf)

Missa inte heller Biblioteksbladets nyhetsbrev, som hade premiär 12 maj. Har du inte fått det, eller vill du tipsa någon annan?
Prenumerera på Biblioteksbladets nyhetsbrev (nytt fönster)