Efter tio år i World Trade Center är det dags att flytta. Svensk biblioteksförenings nya adress blir Oxtorgsgränd 2, intill korsningen Sveavägen – Kungsgatan. De nya lokalerna passar oss som medlemsburen intresseorganisation bättre än vår nuvarande kontorslösning. På Oxtorgsgränd kommer det finnas arbetsplatser, lounge, sammanträdesrum och mötesrum för upp till 40 personer i biosittning. Det ger oss möjlighet att ha merparten av föreningens aktiviteter i egna lokaler. Som medlem kommer du också ha möjlighet att använda lokalerna för möten, för att hänga, eller kanske för att arbeta några timmar i väntan på nästa tåg. Det finns också fler fasta arbetsplatser, vilket behövs eftersom antalet anställda på kansliet har ökat de senaste åren.

Flyttlasset går i början av sommaren, det blir såklart en stor inflyttningsfest i början av hösten!

Har du frågor om flytten, kontakta generalsekreterare Karin Linder – kl@biblioteksforeningen.se