Nu finns ett nytt nummer av Biblioteksbladet ute, du kan läsa tidningen på papper såväl som digitalt.

Biblioteksbladet nr 4 har, precis som Biblioteksdagarna 2019, kompetens som tema. Journalisten Martin Röshammar har träffat tre blivande bibliotekarier, för att diskutera utbildning, framtiden och kompetens.

Journalisten Karin Persson har träffat Matilda Ernkrans, minister för högre utbildning och forskning. De pratar om högre utbildning, forskningsfusk och öppen tillgång till vetenskap. Journalisten Stina Loman har pratat med lärare och bibliotekarier på Schillerska gymnasiet som vill stärka undervisningen i svenska som andra språk.

På föreningens egna sidor (s 44–50) kan du läsa om det nya expertnätverket som vill jobba med Agenda 2030. Du kan även lära känna Johanna Andersson som är ny ordförande för plakettpriserna. Elias Hillström är ny ordförande för Aniara-priset, läs om vad han tycker är viktigast när en nya vinnare ska utses.
Sofia Murray är chef på sektionen Värdskap i Biblioteken i Malmö, hon berättar varför hon har valt att gå på Biblioteksdagarna 2019.

Här kan du läsa Biblioteksbladet som e-tidning, öppnas i nytt fönster!

Har du ett nyhetstips till Biblioteksbladet?
Kontakta A4 som producerar tidningen på bbl@a4.se