Ett färskt nummer av Biblioteksbladet går nu att läsa, på papper såväl som digitalt.

Biblioteksbladet nr 5 har temat Läsfrämjarna och på omslaget ser vi Rebecca Bachman som är bibliotekschef för Södersjukhusets bibliotek i Stockholm. Det är journalisten Stefan Westrin som har träffat henne. De pratar bland annat om att läsning inte längre är verksamhetens kärna. Istället understödjer man medicinsk forskning, utbildning och kliniskt arbete.

Biblioteksbladet har testat den nya metoden Shared reading, en slags bokcirkel där all läsning sker på plats

På föreningens egna sidor (s 40–46) kan du bland annat läsa om Liselotte Winka som är en av åtta som fått Svensk biblioteksförenings resestipendium. Hon ska delta i ARLIS/UK & Irelands 50-årsjubileum och konferens i Glasgow. Ni kan även läsa om Cecilia Rosengren som är ny medlem i juryn för plakettpriserna. Camilla Carnmo sitter i juryn för Aniarpriset och inget annat.

Läs Biblioteksbladet nr 5 som e-tidning (pdf, nytt fönster)   

Vad skulle du vilja läsa om i tidningen?
Kontakta chefredaktör Annika Persson på annika.persson@a4.se