Senaste numret av Biblioteksbladet finns ute nu, både på papper och som e-tidning.

Nummer 6 bjuder på ett tema om bibliotekssatsningen Stärkta bibliotek, med nedslag hos några av de som fått pengar. Läs också den längre intervjun med Sveriges nya chief digital officer, Åsa Zetterberg. Givetvis blir det också en hel del inför Bokmässan i nästa vecka.

På föreningens egna sidor i slutet möter ni ungefär hälften av vår styrelse, som presenterar sig genom att svara på tre frågor. I nästa nummer får ni läsa om resten av styrelsen.

Läs också gärna intervjun med vår egen Katarina Wiberg som berättar om konferensen Mötesplats Profession – Forskning som hålls i Växjö 22–23 oktober. För även om rubriken felaktigt pekar ut Borås som konferensort så är det, liksom det står i faktarutan, självklart Växjö vi håller till i dessa dagar. Vi ber om ursäkt för slarvfelet!

Läs som e-tidning här (pdf, nytt fönster)

Har du som medlem något att berätta på föreningens sidor?
Kontakta redaktör matilda.andreasson@svbib.se