Svensk biblioteksförening driver opinion för att biblioteken ska få bästa möjliga förutsättningar att vara en kraft för förändring. En fråga föreningen har arbetat särskilt mycket med är frågan om skolbibliotek. Vi har samlat våra artiklar, krönikor och information från i år, 2022, som vi har publicerat för att driva frågan.

– Barn som inte lär sig läsa och förstå en text hamnar i underläge. Därför behövs bemannade skolbibliotek. Vi har kämpat för att frågan ska få riksdagsmajoritet vilket den sannolikt har idag, men vem tar den till riksdagen? säger Karin Linder, generalsekreterare hos Svensk biblioteksförening.

Svensk biblioteksförening driver opinion på många plan. Utöver debattartiklar, krönikor och punktinsatser arbetar vi dagligen med att driva frågan om skolbibliotek. Nedan ser ni ett urval av föreningens stora arbete för skolbibliotek. Utöver detta har föreningen bland annat haft möten med politiker och ungdomspolitiker, arrangerat konferenser och seminarier, med mera. När nu valet är över fortsätter vi vårt arbete med att kontakta dem som förväntas ingå i den nya regeringen så att de kan få med frågan i en kommande regeringsförklaring.

Debattartiklar

”Den nya regeringen måste satsa på skolbibliotek” – Signerad Karin Linder, generalsekreterare hos Svensk biblioteksförening, publicerad i UNT.

”Språksvaga barn hjälps inte av att bli utpekade utan av att läsa mer” – Signerad Helene Öberg, ordförande hos Svensk biblioteksförening, Grethe Rottböll, ordförande hos Sveriges Författarförbund och Jesper Monthán, ordförande hos Svenska Förläggareföreningen, publicerad i Göteborgs-Posten.

”Glappet mellan vad som sägs och görs är pinsamt” – Signerad Karin Linder, generalsekreterare hos Svensk biblioteksförening, publicerad i Dagens Samhälle.

”Får ditt barn en bra skolstart?” – Signerad Jenny Nilsson, utredare hos Svensk biblioteksförening samt sammankallande i NSG och Mia Öström från Sveriges Författarförbund, publicerad i Altinget.

”Utan böcker ingen läslust” – Signerad Karin Linder, generalsekreterare hos Svensk biblioteksförening, Grethe Rottböll, ordförande i Sveriges Författarförbund och
Per Kornhall, ordförande hos Läromedelsförfattarna, publicerad i DN Debatt.

”Många fina ord om vikten av läsning – men var är pengarna?” – Signerad Karin Linder, generalsekreterare hos Svensk biblioteksförening och Elisabet Reslegård, ordförande hos Läsrörelsen, publicerad i Göteborgs-Posten.

”Barnen förtjänar välfungerande skolbibliotek” – Signerad Jenny Nilsson, utredare hos Svensk biblioteksförening och sammankallande i NSG och Elisabeth Ljungdal, Lärarförbundets representant i NSG, publicerad i Läraren.

”Elever klarar sig inte utan riktiga skolbibliotek” – Jenny Nilsson, Svensk biblioteksförening, Signerad Elin Nord, DIK, Elisabeth Ljungdahl, Lärarförbundet, Svante Tideman, Lärarnas Riksförbund, Maria Ronnås, Nationella nätverket för skolbibliotekssamordnare och skolbibliotekscentraler, Catrin Ringberg, Skolbiblioteksföreningarna, Mia Öström, Sveriges Författarförbund, publicerad i Altinget.

”Lagstifta om bemannade skolbibliotek” – Signerad Karin Linder, generalsekreterare hos Svensk biblioteksförening och Josefine Fälth, ordförande för Sveriges elevkårer, publicerad i Sydsvenskan.

Krönikor

”Det behövs en lag för att tillgången till bemannade skolbibliotek” – Läs Helene Öbergs, ordförande hos Svensk biblioteksförening, krönika här.

”Vi måste reglera i lag att elever ska ha tillgång till skolbibliotek” – Läs Linnea Lindquists, biträdande rektor Hammarkullsskolan, krönika här.

”Jag viker ej med blicken” – Läs Edward Jensingers, avdelningschef för gymnasiet, vuxenutbildningen och arbetsmarknad, Eslövs kommun, krönika här.

Övriga kampanjer

Under Almedalen 2022 anordnade Svensk biblioteksförening ett seminarium om skolbibliotek och läromedel. Vi delade även ut bokmärken i samarbete med förlaget Egmont.

Svensk biblioteksförening var med och uppvaktade kulturministern angående behovet av att stärka det läsfrämjande arbetet.

Svensk biblioteksförening träffade skolministerns statssekreterare för att lyfta frågan om bemannade skolbibliotek.