Vi på Svensk biblioteksförening har många fantastiska medlemmar. Den här månaden vill vi uppmärksamma Ulrika Blomqvist som jobbar på Bokbussen i Bodens kommun.

Ulrika Blomqvist är månadens medlem och har varit medlem sedan 2008.

– Jag blev medlem i samband med att Biblioteksdagarna och Nordisk Bokbussfestival hölls i Luleå, och sedan har jag fortsatt att vara medlem för att jag tycker att föreningens arbete är viktigt och för all intressant information som kommer via nyhetsbrev och Biblioteksbladet.

Var och med vad jobbar du med?
– Jag jobbar på Bokbussen i Bodens kommun tillsammans med min kollega Mats. Vi besöker ungefär 35 byar, 10 skolor och drygt 20 förskolor runt om i kommunen och försöker sprida läslust till allt och alla, från bebisar till pensionärer (och ibland även hundar, katter och diverse andra djur som råkar smita in i bussen). 

Vad är den viktigaste frågan på ditt jobb just nu?
– Att försöka väcka läslust och läsintresse hos skoleleverna, vilket inte alltid är så lätt.

Vad gör du på fritiden?
– Förutom att läsa en massa böcker och gosa med mina två katter Ninni och Izor, håller jag också på med bågskytte och är engagerad i en filmstudioförening. Och när tiden räcker till pysslar jag små drakar och andra figurer i cernitlera.