Nätverket syftar till att öppna dialog kring frågor om biblioteksverksamhet riktad mot häkten, anstalter eller liknande. Nätverket tar upp frågor kring bland annat media, samverkan och erfarenhetsutbyten men även annat av intresse. Biblioteksarbetet inom kriminalvården har sina givna begränsningar, förhoppningen är att med hjälp av nätverket tillsammans kunna se möjligheterna. Alla som arbetar med eller är intresserad av dessa frågor är välkomna att delta.

När: Torsdag 6 april och fredag 7 april 2017
Tid: 11:45 – 15:15
Plats: Kriminalvården Norrköping, Norra Promenaden 86

Anmäl dig senast 30 mars 2017

Här kan du läsa hela programmet som pdf, öppnas i nytt fönster!

Deltagande i föreningens expertnätverk är en förmån för enskilda medlemmar. Om du inte sedan tidigare är enskild medlem anmäler du dig enkelt här:
Bli medlem