27 september är det dags för premiärträffen i Expertnätverket för verksamhetsutvecklande metoder. Mötet är tänkt som en kick-off för nätverket, med diskussion om ramar och mål för arbetet framöver. Vad vill nätverket åstadkomma, och hur arbeta och nätverka tillsammans? Vad ligger i begreppet ”verksamhetsutvecklande metoder”, och varför är detta viktigt för nätverkets medlemmar och för biblioteken? Det blir också bland annat en föreläsning om lärande organisationer, med Cecilia Gärdén, bibliotekskonsulent Kultur Väst, tidigare forskare och lärare vid Högskolan i Borås.

Mer information om Expertnätverket för verksamhetsutvecklande metoder

Träffen sker på Stadsbiblioteket i Göteborg den 27 september, och pågår mellan kl 10–16. Max 30 deltagare ryms i lokalen, och det är först till kvarn som gäller. Anmäl dig senast 20 september.

Läs hela programmet och anmäl dig till träffen

Välkomna!

Deltagande i föreningens expertnätverk är en förmån för enskilda medlemmar. Om du inte är enskild medlem anmäler du dig enkelt här:

Bli medlem i Svensk biblioteksförening