Var med och ta fram föreningens vision.

På årsmötet 2017 beslutades att Svensk biblioteksförening ska ta fram en vision för hela det svenska biblioteksväsendet. Det färdiga förslaget kommer att läggas fram för årsmötet i Helsingborg 2019. Nu vill vi ha din input! På Bokmässan anordnar vi en workshop där vi kommer att arbeta med att ta fram konkreta ståndpunkter till den färdiga visionen. Vi ser gärna ett brett deltagande från hela sektorn.

Först till kvarn gäller då det finns ett begränsat antal platser! 

Datum och tid: Torsdag 27 september kl. 09.30 – 11.30, vi avslutar med lunchwrap
Plats: Bokmässan, lokal R9

Välkommen!

Till anmälan

Svensk biblioteksförening på Bokmässan 2018

Bokmässan i Göteborg arrangeras i år 27–30 september, och föreningen finns på plats i monter D01:09.

Här kan du läsa mer om föreningens närvaro på Bokmässan