Biblioteksdagarna 2022 startade starkt med musik och sång tillsammans med  GetUp Soul Choir.

Johanna Hansson, Svensk biblioteksförenings ordförande, började med att välkomna alla till konferensen och pratade om de tuffa tiderna vi har haft bakom oss och den tiden vi har framför oss. Sedan tog moderatorn Linda Zachrisson över och påminde om att i dag, 5 maj, är den sista dagen att anmäla sig till föreningens årsmöte. Har du inte anmält dig gör det här, öppnas i nytt fönster!

Jan Scherman, publicist och diversearbetare och känd svensk mediadebattör, började sitt inledningstal med en kärleksförklaring till biblioteken. Han sa att vi är i behov av bastioner i denna kritiska tid, och menar att för varje år minskar demokratin i världen.

– Vi lever verkligen i en kritisk tid, även i Sverige, trots att vi har haft vår tryckfrihetsförordning i 250 år, säger Jan Scherman.

Han fortsatte med att säga att lagstiftningen måste vara så skarp och tydlig som möjligt för att tolkningsmöjligheten ska vara så liten så möjligt.

– Var och en av oss, här och nu, har ett ansvar för demokratin, säger Jan Scherman.