Nu är programmet klart till Biblioteksdagarna, som arrangeras i Stockholm 16–17 maj.

Vi kan stolt presentera bland andra Anna Rosling Rönnlund, vice vd Gapminder, Ashkan Fardost, föreläsare och entreprenör, och Tracy A Gabridge, deputy director vid MIT-biblioteken som talare i årets program. Dagens moderator är politiska journalisten Cecilia Garme. Vi arrangerar också en posterutställning med runt 30 deltagare som presenterar projekt, verksamhet och erfarenheter.

– 2018 är ett extra viktigt år för oss att samlas, med valår, nationell strategi och nya resurser. Tillsammans behöver vi nu reflektera över de sammanhang vi verkar i. Konferensen och årsmötet är dessutom föreningens viktigaste arrangemang under året, och vi hoppas att se så många som möjligt av våra medlemmar där, säger Jenny Poncin, projektledare Biblioteksdagarna.

Fram till 1 mars får du boka tidigt-rabatt på konferensen. Läs mer och anmäl dig:

Biblioteksdagarna 2018